Yumurta Hakkında Bilgi

By | 27 Mart 2014

yumurta hakkında bilgi

Bugün tuzludan tatlıya kadar pek çok yemeğimizde kullanılan yumurta, besin değeri pek yüksek olan bir gı­dadır.

Bunun için yumurta hakkında bilgi vermek fay­dalı olacaktır.

Yumurta hakkında bilgilerin en önemlisi tazeliğidir.Yumurta ne kadar taze olursa o kadar yararlıdır. Yu­murtanın taze olup olmadığını anlamak için eskiden sal­lamak veya suya atmak suretiyle muayene edilirdi. Baya­tı sallandığı zaman boşluğu belli olacak şekilde kımıldar, tuzlu suya atıldığında tazesi dipte kalır, bayatı suyun üzerine çıkar. Bugün bu usul bırakılmıştır. Çünkü bazen bu da aldatıcı olabiliyor.

Bugün günlük yumurtaların muayenesi daha ziyade hava boşluğunun genişliğini ve yüksekliğini ölçmekle ya­pılır. Bunun için özel cep lambalarıyla, hava boşluğunu ölçen aletler vardır.

Bizim yapabileceğimiz usul ise şöyledir:

Avucumuzu huni şeklinde kapatıp, elbisemizi siper yaparak, gün ışığında avuç içinde tutulan yumurtadaki hava boşluğunu muayene edebiliriz. Tam taze yumurta­da hava boşluğu beş milimetreyi geçmemelidir. Yumur­tanın akı berrak olduğundan ışığın geçmesine elverişli­dir. Sarısı ortada kımıldamaz, bir gölge halinde görünür. Yumurta sağa sola çevirmekle yer değiştirmez. Kabuğu­nun yüzü de parlak ve cilalı olur.

Taze yumurta bir kaba kırılırsa yumurta akı berrak olur. Sarısı ise yuvarlaktır. Yazın iki haftalık, kışın bir ay­lık yumurtalar ancak bu şekli koruyabilirler. Buzdolapları yumurtaların tazeliğini korumada uzun zaman kazandı­rır. Yalnız dolaba konan yumurtalar hiç yıkanmamalıdır.

En iyisi bilinen bir yerden yumurtaları kullanılacakları zaman taze taze almaktır.

Bayat yumurtalar kırıldıkları zaman, sulu bir görünüm içinde göze çarpar,’ sarısının rengi açılmış beyazımsı ol­muştur. Zarı gevşemiş olduğundan yuvarlaklığı ve kaba­rıklığı belirsiz bir hale gelir ve kapta yayılır.

Bayatlamış ve kokmuş yumurtalar bir gıda niteliği taşımadığı gibi sağlığa zararlıdır. Böylece uzun zaman durmakla yumurtanın içindeki maddeler bozulmuş, ko­kuşmuştur. Bunlar zehirlenmelere yol açarlar bu da bilmemiz gereken yumurta hakkında bilgilerden en önemli konularındandır.