Category Archives: Yemek Tarifleri

İftar Menüleri

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruçlarada başlanıldı.Ramazan ayının en tatlı telaşları sahur ve iftar zamanlarında yaşanmaktadır.İftar ve sahur sofralarında ezanı beklemek  manevi en yüksek duygulardan biridir. İftar sofraları için iftar menüleri hazırlamak bayanlar için ayrı bir zevk olur Ramazanda…Tabi tatlı bir telaş içinde hazırlanır iftar menüleri… Ne yapacağına karar veremeyen bayanlar için İftar menüleri örnekleri şöyledir;… Read More »

Afyon Lokumu Tarifi

İftar sofralarının olmazsa olmazlarından biride tatlılardır. Yaz sıcaklarına uygun hem hafif hemde kolay yapılabilecek Afyon lokumu tarifini paylaşmak istedik sizlerle. Afyon lokumu tarifinin malzemeleri 4su bardağı süt 9 çorba kaşığı şeker 6 çorba kaşığı un 1paket vanilya 1paket kremşanti 1bardak süt 1subardağı ceviz 1/3 margarin 1bardak hındıstan cevizi Afyon lokumu tarifinin yapılışı Malzemelerden süt,şeker,un,vanilya karıştırılıp… Read More »

Kıymalı Yaprak Sarması Tarifi

Kıymalı Yaprak Sarması Tarifi Malzemeleri 300 gr. taze asma yaprağı 400 gr. orta yağlı kıyma 2 orta boy soğan 2 orta boy domates 1 çay bardağı pirinç 3 kaşık yağ ( marga­rin veya tereyağı) Yarım kaşık salça Küçük bir demet maydanoz Yeterince tuz ve ka­rabiber. Kıymalı Yaprak Sarması Tarifi Yapılışı Ortalarındaki sapları kesilmiş taze yapraklar… Read More »

İzmir Köfte Tarifi

İzmir Köfte Tarifinin Malzemeleri Yarım kilo kıyma 1 büyük soğan 2 dilim bayat ekmek 1 yumurta Yeterince tuz, karabiber 2 kaşık yağ 2 büyük domates Yarım kaşık salça 2 bardak su 1 küçük demet kıyılmış maydanoz.     İzmir Köfte Tarifinin Yapılışı Yarım kilo kıyma, rendelenmiş soğan, ıslatılıp su­yu sıkılmış iki dilim ekmek içi, yeterince… Read More »

Etli Biber Dolması Tarifi

Etli Biber Dolması Tarifinin Malzemeleri 250 gram orta yağlı kıyma 12 kadar orta dolma­lık biber 1 baş soğan 1 çay bardağı pirinç 1 küçük demet may­danoz 1 küçük demet dere­otu 3 domates 3 kaşık yağ Yarım kaşık salça Yeterince tuz, karabi­ber. Etli Biber Dolması Tarifinin Yapılışı Biberler saplarından tutulup baş parmak ile bastıra­rak üzerleri açılır.… Read More »

Izgara Köfte Tarifi

Izgara köfte tarifi için gerekli malzemeler ; 500 gram kıyma 3 dilim bayat ekmek içi 2 yumurta 1 baş orta büyüklükte soğan 1 çorba kaşığı zeytinyağı Yeterince tuz.   Izgara köfte tarifinin yapılışı ; Yarım kilo kıymaya bir soğan rendelenir. Soğuk suda ıslatılmış ekmeğin suyu sıkılır, tuz ilâve edi­lir, güzelce yoğrulur. Bu kıyma üzerine iki… Read More »

Arpa Şehriyeli Pilav Tarifi

Arpa Şehriyeli Pilav Tarifi İçin Gerekli Malzemeler 2 bardak pilâvlık pirinç 5. kaşık yağ 4 bardak su veya et suyu 1 fincan küçük arpa şehriye- Yeterince tuz. Arpa Şehriyeli Pilav Tarifinin Yapılışı Pirinç ayıklanır, parmak dayanacak kadar sıcaklık­taki suda yarım veya bir saat kadar bırakılır. Diğer bir tencerede yağın üç kaşığı kızdırılır, içeri­sine arpa şehriye… Read More »

Domatesli Pilav Tarifi

Domatesli Pilav Tarifinin Malzemeleri 2 bardak pirinç 5 kaşık yağ 3 bardak su ya da et suyu 1 büyük olgun domates Yeterince tuz. Domatesli Pilav Tarifinin Yapılışı Pirinç ayıklanır, parmak dayanacak kadar sıcak­lıktaki suda yarım veya bir saat kadar bekletilir. Diğer bir tencerede üç kaşık yağ üzerine kabu­ğu soyulmuş, çekirdekleri alınmış ve rendelen­miş büyük bir… Read More »

Fırında Kağıt Kebabı Tarifi

Fırında Kağıt Kebabı Tarifi İçin Gerekli Malzemeler 500 gram koyun eti 1 adet kuru soğan 4 adet taze soğan 1 kaşık yağ Beşer tel dereotu, maydanoz Kâfi miktarda tuz, karabiber 2 adet yağlı kâğıt Fırında Kağıt Kebabı Tarifi Hazırlanışı Kemiksiz yerinden, -but veya kol üstünden- alı­nan et kuşbaşı olarak doğranır. Çentilmiş kuru soğan, birer santim… Read More »

Etli Güveç Tarifi

Etli Güveç tarifi için gerekli malzemeler; Orta büyüklükte top­rak güveç Yarım kilo kuşbaşı koyun eti 10 adet ceviz kadar küçük soğan 1  kaşık yağ 2  orta büyüklükte domates 3  tane yeşil biber Yeterince tuz Kıyılmış maydanoz. Etli Güveç tarifinin yapılışı ;  Güvecin altına kuşbaşı etler sıralanır.  On tane soyulup ayıklanmış soğan serpiştirilir.  Domatesler halka halka… Read More »