Category Archives: seccade

Seccade Takımı

Seccade, üzerinde namaz kılınmak üzere tasarlanmış her türlü yaygıya denmektedir. Seccadelerin kumaşları farklı farklıdır. Bazı seccade modellerinde, hayvan postu kullanılırken, kadife, işlemeli ve daha pek çok farklı kumaş türünde seccadeler yer almaktadır. Birçok kişinin evinde seccadenin haricinde seccade takımı da bulunmaktadır. seccade takımı içerisine seccadenin konulacağı seccade bohçası, tespihlerin yerleştirileceği tespihlik ve ek olarak da… Read More »

Seccade Örnekleri

Geçmişte seccade olarak kullanılan özel bir şey yoktu seccade örnekleri de bulunmamaktaydı. İlerleyen zaman içinde ibadet yapılan yerlerin temizliğinin sağlanması için, Müslümanlar tedbirler almışlardır.  Camilerdeki halılar, evlerdeki ve işyerlerindeki seccadeler, seccade örnekleridir.  Seccadeyle namaz kılan bazı kimseler, temizlik hassasiyetleri sebebiyle seccadeyi kapatırlar. Sonradan orada namaz kılacak kimsenin, ayaklarının bastığı, bilhassa ellerinin ve alnının temas ettiği… Read More »

Seccade Fiyatları

  Üzerinde namaz kılınan, secdeye varılan yaygıya seccade adı verilmektedir. Kumaş, halı, hayvan postu, hasır vb. şeylerden yapılmaktadır. Seccadenin imal edildiği madde, haram veya mekruh olmamalıdır. Genellikle bir kişinin rahatça namaz kılabileceği büyüklüktedir. İslâm’ın ilk dönemlerinde seccade ismine rastlanmaz. Ancak, kelimenin karşıladığı anlamda namaz kılmak için değişik şeylerin kullanıldığı bilinmektedir. Hadislerde, Rasûlüllah (s.a.s)’in Mescid-i Nebi’de, yağmurlu zamanlarda… Read More »