Category Archives: Sağlık

Spiral ve Adet Düzensizliği

Adetlerimde düzensizlik var. Altı ay önce spiral taktırdım. On gün adet dönemimden sonra bir gün temiz oluyorum, ikinci gün tekrar bozuluyor. Temiz olduğum günlerde bile leke görüyorum. Doktorlara gittiğim halde netice alamadım. Bu süre içerisinde ibadetlerimi yapa bilmem için her leke gördükçe gusül abdesti almam mı gerekir? Buna spiral sebep olmuş ise hüküm değişir mi?… Read More »

Adette Düzensizlik

Adetim her ay değişik sayıda oluyor. Ortalamasını mı almak gerekir. Ayrıca son günlerde gelen bulanık akıntıyı da adetten mi hesaplamalıyız? Adet günleri bir seferle sabitleşmiş, iki ay peş peşe aynı sayıda gelmekle düzgün adet halini almış olur. Dolayısıyla her ay 6,7,8 gibi sayılarda değişen ve iki ay peşpeşe aynı sayıda olmayan adet düzen li değildir… Read More »

Beyaz Akıntı

Aybaşı halinden sonra gelen beyaz akıntı namaza engel midir? Namaz kılarken akıntı olursa namaz bozulur mu? Bu akıntıyı pamuk vs. ile engellemekte bir sakınca var mıdır? Bu tür akıntılar kadında bir dereceye kadar normal sayılır ve pamuk gibi bir şey (kürsüf) kullanmak suretiyle dışarı çıkması önleyebiliyorsa, kadın bununla özür sahibi sayılmaz. Yani bu tampon akıntıyı… Read More »

Âdet ve Hafızlık

Hafızlık yapan kız öğrencilerin ve hanım hocaların böyle durumlarda ne yapmaları gerekir? Hayız halindeki/adetli kadının Kuran-ı Kerîm okuyamayacağını iki önceki soru münasebetiyle söylemiştik. Hafızlık yapanların ve hoca olanların durumu da aynıdır. Hafızlık yapanlar bu dönemlerinde hafızlığa ara vermelidirler. Öğretici olanlar ise, her iki kelimeden birini atlamak suretiyle kesik kesik okur ve öğretir denmiştir. Arada bir… Read More »

Âdet/Hayız Bezleri

Hanımların kullandıkları hayız bezi, pet ve pamuğu atılabilir mi? Normal günlerde kullanılan pamuk da aynı durumda mıdır? Özellikle bu konuyu anlatan bir nas ya da hüküm bilemiyoruz. Bu da bunun çok fazla önemli bir şey olmadığını gösterse gerek. Ancak Ebu Davûd’da rivayet edilen bir hadis-i şeriften, asr-ı saadette de kadınların hayız bezlerini kenar çöplüklere attıkları… Read More »

Adetli/Hayızlı İken Ayete’I-Kürsî Okumak

Hayızlı iken Ayete’l-Kürsî okunur mu? Adetli, cünup ve loğusanın Kuran-ı Kerim okumaları haramdır. Sadece dua anlamındaki ayetleri, dua maksadıyla okumalarında bir mahzur yoktur diyenler vardır ama, dua olmayan bir ayeti dua niyetiyle okumak, onu dua yapmış olmayacağından böyle bir ayeti hangi niyetle okursa okusun, caiz olmaz. Ayetel-Kürsî de dua değildir; bu sebeple onu da okuyamazlar.

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir ?

Sigara içmek genel olarak insan vücudu için çok zaralıdır. Fakat bazı durum ve hallede bu durum daha fazla zararlı olmakta yada içen kişiden başkalarınıda etkilemektedir. Bayanların hamile oldukları dönemlerde böyle dönemlerden biridir.hamileyken sigara içen anne adayları hamilelikte sigara içmenin zararları nelerdir diye araştırıp bu konu hakkında bilinçlenmeleri gerekmektedir. Hamilelikte sigara içmenin zararları nelerdir konusunda yapılan… Read More »

Çocuğu Yemeye Zorlamak Doğru Mu ?

Çocuğu yemeye zorlamak doğru mu ? “Her çocuğun iştahı ve yiyebileceği miktar farklıdır. Organları zayıf olan çocuk iştahsız olup, yemekleri hazmedecek güçte değildir. Bu tip çocuklara zorlayedirmek zulümdür. Zayıf çocuklar yemeye zorlanmamak, kendi haline bırakılmalıdır. Kendisini toparladığı zaman iştahı zaten açılır. İştahlı çocukları sevinçle karşılamak doğru olmadığı gibi her isteğini yerine getirmek de şart değildir.… Read More »

Virüsler

İnsan vücudu adeta değerli bir elmasın çok güvenli bir kasada muhafaza edilmesi gibi yoğun bir gözetime ve ko­rumaya sahiptir. Ancak vücudu ele geçirmeye çalışan can­lıların bir kısmı da tecrübeli birer hırsız gibi hareket eder­ler. Bu hırsızların en tanınan üyelerinden biri de virüslerdir. Elektron mikroskobunun keşfiyle varlığından haberdar olduğumuz bu minik canlılar, hücre bile sayılamayacak kadar… Read More »

İnsan Ömrü Ortalama Ne Kadardır?

İnsan ömrü ortalama ne kadardır, insaoğlunun  en çok merak ettiği konulardan biridir heralde…. İnsanlar, maalesef kendi elleriyle kendilerini hasta eder­ler ve sonra da kaderden şikayet ederler. Oysa insanoğlu kendi yapışma uygun gıdaları alsa, her anlamda temiz gı­dalarla (besinlerin maddî temizliğin yanı sıra kimyasının ve genlerinin da temizliğini kastediyorum) beslense bu vücu­dun 120 yıl pürüzsüz, meşakkatsiz… Read More »