Category Archives: Kişisel Bakım

Kadının Koku Sürmesi Caiz Mi ?

Kadının koku sürmesi caiz mi ? Güzel koku, karı-koca arasındaki samimiyetin ve yakınlığın art­masına yardımcı olan faktörlerden birisidir. Bunun içindir ki, Peygamberimiz, dünya nimetleri arasında hoşuna gidenlerden biri­sinin de “güzel koku” olduğunu belirtir. Bir aile bütünlüğü içinde hayatlarını devam ettirme kararında olan eşler bu hususa dikkat ettikleri takdirde birbirlerine olan sevgi ve alâ­kaları daha da… Read More »

Diş Dolgusu Caiz midir ?

Dişlerin sağlamlığı ve temizliği hem görsel bakımdan hem de sağlık açısından çok önemlidir. Diş doldurma hemen hemen her insanın baş vurduğu diş tedavi yöntemidir. Peki diş sağlığı açısından bu kadar önemli olan Diş dolgusu caiz midir ? Özellikle gusül ve abdeste zararı olabilir mi? Dişleri güzelleştirmek gibi gereksiz bir maksatla değil de, za­ruretten ötürü, yani… Read More »

Makyajla Namaz Kılınır Mı ?

Makyajla namaz kılınır mı, kadınların dudakları, gözleri vb. boyalı iken namaz kılmaları caiz midir? Günümüz şartlarında makyaj yapmayı tercih eden tesettürlü yada tesettürsüz bayanlar namaz kılarken acaba makyajla namaz kılınır mı dinimizde hükmü nedir sorusuyla kafaları karışmaktadır. Makyajla namaz kılınır mı konusuna şu şekilde açıklama getire biliriz Kadınların boyalanmasında ve süslenmesinde caiz olmayan şey; pis… Read More »

Tüy Dökücü Krem Kullanmak Caiz Mi ?

Giderilmesi gereken tüyleri kazımak için tüy dökücü krem kullanmak caiz mi? Tıbben sağlığa zararlı olmayan kremlerle ya da “hamam otu” denen Kalsiyum+Baryum karışımı müstahzarla (nevra) kıl temiz­lemekte bir sakınca yoktur.[1] Ancak “fıtrat” hadîsinde geçtiği gibi,[2] güç yetirebiliyorsa, güzel olan, koltuk altını yolmak, kasıkları ise tıraş etmektir. Hatta sözü edilen hadiste “demir kullanmak”ifadesi geç­tiğinden, kasıklar için… Read More »

Kadınlar Misvak Kullanabilir Mi ?

Kadınlar misvak kullanabilir mi sorusu kadının diş etleri zayıf olacağı ve misvaktan zarar göreceği ge­rekçesiyle misvağın kadın için sünnet olmadığı,[1] bunun yerine onun sakız çiğnemesinin uygun olacağı[2] vs. söylentilerinden çıkmıştır. Kadınlar misvak kullanabilir mi sorusunun kesin cevabı şöyledir ; misvağı emreden ve öven hadîsler mutlaktır (kadın-erkek ayrımı yapmaz). Misvaktan hasıl olan faydalar, kadın için de,… Read More »

Oje İle Abdest Alınır Mı?

Oje ile abdest alınır mı? Hem güzelliğine, bakımına düşkün hem de dini vazifelerini yerine getirmek isteyen bayanların sıkça tereddüt yaşadıkları bir sorundur Oje ile abdest alınır mı? Bilindiği gibi abdestin sahih olabilmesi için suyun, abdest aza­larının dış kısmına, yani deriye ve tırnağa temas etmesi gerekir. Bu temasa mani olan şey abdeste de manidir. Kına yakıldığında… Read More »

Tırnak Kesme Adabı

Tırnak kesme adabı nasıldır ? El ve ayak tırnakları beraberce kesilebilir mi? Bunun için belirli bir gün var mıdır? Kesilebilir. Tırnak kesmenin belirli bir günü yoktur. Gerektiği her an (yani uzayınca) kesilmelidir. Tırnak kesme adabında önce ellerininkini, sonra ayaklarınınkini kesmek, ellere sağ elin işaret parmağından başlayıp, eller avuç içleri birbirine gelecek şekilde birbirine yapıştırıldığında parmakla­rın… Read More »