Category Archives: İhram

Kadınların İhramı Nasıl Olur

hac ve umre ibadetlerini yerine getirecek Müslüman kişileri büyük ve heyecan mutluluk kaplamaktadır. binlerce kişi bu kutsal yolculuğa çıkmak için beklemektedir. hac ve umrenin farzları arasında ihram yer almaktadır. ihramın belirli kaideleri bulunmaktadır. ihramda kadınların ve erkeklerin kıyafetleri farklı olmaktadır. ihrama girecek olan kadınların ihramı nasıl olur diye merak etmektedirler. Kadınlar için özel bir ihram… Read More »

Kadın İhram Kıyafetleri

Hac yada umre yapacak bir kimsenin ilk işi ihram girmektir. İhrama girmek haccın yada umrenin şartıdır. İhrama girmeden hac yapılamaz. Hac veya umre yapmak isteyen kişi ihram girmek istediği zaman saçlarını kısaltması tırnaklarını kesmesi,  yıkanması ve abdest aldıktan sonra temiz  ve beyaz izar ve ridasını giyip güzel koku süründükten sonra iki rekat namaz kılması gerekmektedir. bu durum… Read More »

ihramda olmak

  ihramda olmak, kelime olarak, kendini bazı durumlardan, hallerden mahrum etmek, haram kılmak anlamına gelmektedir. Terim olarak ise ihram, hac veya umre yapmaya niyet eden kişinin, ihramda olmak ile normal zamanlarda yapılan, yapmış olduğu olan davranışları hac ve umre süresince kendi nefsine haram kılmaktır. ihramda olmak, ihram ile ilgili ayetler kuranı kerimde yer almaktadır. Dört yerde geçmektedir.

İhram

İslamın şartları arasında yer alan hac vazifesi maddi imkanları, sağlık olanakları yerinde olan her Müslümanın kulluk görevlerindendir. Haccın şartlarından biri olarak ihram, hac ya da umre yapmaya niyet eden kişinin, başka zamanlarda işlemesi mübah olan bazı fiil ve davranışları, belirli bir süre kendisine haram kılması, yasaklamasıdır. Buna ihrama girme de denir. İhrama girmiş olmanın gereklerinden… Read More »