Category Archives: İbadetler

Kadın Çorapsız Namaz Kılabilir Mi?

Ayet ve hadisleri Hanefî’lerin anlayışına göre kadının ellerinin ve yüzünün avret olmadığını, elleri ve yüzü açık namaz kılabileceğini fitne sözkonusu değilse böylece gezebileceğini başka yerlerde söyle­miştik. Ayaklara gelince: Hanefî mezhebinde kadının ayaklarının (bacaklarının değil) av­retliği konusunda ihtilaf vardır. Kuran-ı Kerimin ifadesi ile kadınlar “Kendiliğinden açılan ziynet yerlerinden” ötürü sorumlu değildir­ler.[1] Ama ayak ziynet yeri midir?… Read More »

Kardeşe Zekat Verilir Mi ?

Henüz kendisinden ayrılmamış kardeşe zekat verilir mi ve fitre vere­bilir mi? Babalarından kalan mirasın henüz taksim edilmemiş olması bir şey değiştirir mi? Keza bir baba evli kızına Zekât verebilir mi? Kardeşe zekat verilir mi sorusunun kesin ve net cevabı evet verilebilirdir. Hatta kardeşi Zekât alabilecek durumda ise, herkes­ten önce ona vermesi gerekir. Çünkü Zekât vermeye en… Read More »

Salat ve Selam Okumak

Salat ve Selam Okumak ne demektir ? Peygamber efendimizin ismi geçtikten sonra “Sallallahü aleyhi ve sellem’i, kısaca (sa) seklinde yazmanın hatalı olduğunu söylüyorlar, doğru mu? Allah Rasulü’nün adı anıldığında “Salat ve selam okumak ”; “Şüphesiz Allah ve O’nun melekleri peygambere “salat” eder­ler. Ey inananlar, siz de ona teslimiyetle salat ve selam edin” (el- Ahzab 33/51)… Read More »

Kul Hakkı Nasıl Ödenebilir ?

Kul hakkı nasıl ödenebilir; bilinen ve ödenme imkânı olan haklar aynen ödenmeli, sahibin­den de ayrıca helallik alınmalıdır. Kul hakkı nasıl ödenebilir farklı bir durum için ise şöyledir; ödenme imkânı olup, her nasılsa sahibine ödenemeyen maddî haklar, sahibi adına, yani sevabı ona ol­mak üzere muhtaçlara verilmeli, sahibi için de istiğfar etmelidir. Sa­hibine söyleme ve ödeme imkânı olmayan, başkasına… Read More »

Namazı Hızlı Kılmak Namazı Bozar Mı?

Namazı hızlı kılmak namazı bozar mı ?sanırım namaz kılan müslümanlar içinde, en çok hızlı namaz kılmak zorunda kalan  çalışan kesim ve küçük çocuğu olan bayanların tereddüt ettiği sorulardan birisi. Namazı hızlı kılmak namazı bozar mı sorusunun cevabı için önce genellikle “işlerin ortasının daha hayırlı olduğunu”[1] bil­mek gerekir. Namazda aslolan, düşünerek, huşu ile kılmaktır. Söyle­diklerini düşünmeye zaman… Read More »

Namaz Kılmayan Kadın Boşanır Mı ?

Koca namaz kılmayan karısına ceza verebilir mi, yoksa namaz Kılmayan kadın boşanır mı ?Fıkıhçılarımızdan Timurtaşî kocanın; süslenmeyi ve cünuplükten yıkanmayı terkeden, evden izinsiz ayrılan, yatağına çağırdığında gel­meyen karısına azar (ta’zir) cezası verebileceğini, ancak namazı terke­den karısına bu cezayı veremeyeceğini, çünkü namazın cezasının, di­ğerlerinin aksine, kadının kendine yönelik olduğunu söylerler. Ancak “Kenz” ve “Mülteka” gibi kitaplarımızda… Read More »