Category Archives: Dualar

Bir kadın kocasını namaz kılmak, Kur’an okumak gibi ibadetlere nasıl yönlendirebilir?

Bir kadın kocasını namaz kılmak, Kur’an okumak gibi ibadetlere nasıl yönlendirebilir? Kendim ibadetlerimi yapmaya çalışıyorum, eşime onun- da yapması gerektiğini söyleyince aldırış etmiyor, ben onun da yapmasını çok istiyorum. Konuşmak pek fayda etmiyor, sizce ne yapmalıyım? Namaz kılmakla ilgili eşlerin birbirlerine karşı görevleri şunlardır: 1-Örnek olmak, 2- Teşvik etmek, 3- Birbirleri lehine sabırla dua etmektir.… Read More »

Cehennemden Korunmak İçin Okunan Dua

Cehennemden korunmak için okunan duanın Arapça okunuşu şu şekildedir; “Rabbenasrif annâ azâbe cehenneme inne azâbehâ kâne garâmâ..İnnehâ sât müstekar-ren ve mukâmâ.” Cehennemden korunmak için okunan duanın anlamı; Ey Rabbimiz bizden cehennem azabını çevir uzaklaştır. Onun azabı devamlı bir helaktir. (Furkan/65) Cehennemden korunmak için okunan dua zikir gibi devamlı okunması daha faziletlidir.

Hz. Aişe’nin Duası

Faziletli gün ve gecelerde ve namazlardan sonra edilebilecek güzel dualardan biride Hz. Aişe’nin duasıdır. Türkçe anlamıyla Hz. Aişe’nin duası şu şekildedir ; Ey Allah’ım! Ben senden hayrın tamamını, şu anda olanını, geleceğini, bildiğimi ve bilmediğimi talep ederim. Şerrin bütü­nünden, şu anda olanında ve geleceğinden, bildiğimden ve bil­mediğimden sana sığınırım. Senden cennet ve cennete yaklaş- tırıcı… Read More »

Uykuda Korkan Çocuklara Dua

Bazı çocuklar uykusunda korkarlar ve uyuyamazlar.Bu zor durum için annelere şu manevi reçeteleri tavsiye edebiliriz. 1-Uykuda korkan çocuklara dua olarak Kehf suresinin 79-80-81 ve 82. ayeti kerimeleri üç kere okunursa uykusu kaçan, bağıran, huysuz olan çocuk sekinet bulur. 2- “Geceleri uyumakta zorluk çeken ve huzursuzluk yapan çocuklar için, temiz bir kağıda safran, gül suyu ve… Read More »

Beddua Etmek Günah Mı ?

“Allah belânı versin’, “tepe tepe üstüne gidesin”, “gidişin olur, dö­nüşün olmaz” gibi kötü sözler söyleniyor. Beddua etmek günah mı ? Bunların hükmü nedir? Böy­le şeylere alışık birisi bundan nasıl vazgeçirilebilir? Bunlar ve benzerleri elbette söyleyen için fısk/günah sözlerdir. Söylenene, hak etmemişse herhangi bir zarar yoktur. Beddua etmek günah mı sorusuyla ilgili olarak bir Hadis’te Rasulüllah… Read More »

Hz. Ali’nin Duaları

Hz. Ali’nin Duaları 1-) Allah’ım! Belâ ve musibetlerden, şanssızlıktan, düşmanların se­vinmesinden, hapsedilmekten, bağlanmaktan, sopa ve kamçılar­la dövülmekten sana sığınırım. Allah’ım! Benim günahlarım sana zarar vermez, senin bana mer­hamet eylemen de senden bir şey eksiltmez. Allah’ım! Senden bu ayda; iyilik, fetih, yardım, bereket, bol rızk, aydınlık, temizlik ve hidayet dilerim. Bu ayın şerrinden, bu ayda cereyan… Read More »

Çocuğu Olmayanlar İçin Hz. Zekeriyanın Duası

Çocuğu olmayanlar için Hz. Zekeriyanın duası ile ilgili kıssa şöyledir; “Zekeriyya (aleyhisselam), Hz. Meryem’in yanında meydana gelen harikulade işleri görünce, çok yaşlı ve hanımı kısır olmasına rağmen hanımının bir çocuk doğurmasını Allah-u Teala’dan istemiştir ki İbn-i Abbas (radıyallahu anh)’ya göre bu duayı yaptığında kendisi 120 hanımı ise 98 yaşındaydı.”’ Çocuğu olmayanlar için Hz. Zekeriyanın duasının… Read More »

Hz. Ali’nin Yakarışı

Hz. Ali’nin yakarışı bir dua niteliğindedir. Hz. Ali’nin yakarışının anlamı şu şekildedir ; Ey ihsanı bol Allah’ım! Sana hamd ederim. Ey yegâne Rabbim! Senin önünde eğilirim. Yücesin, kullarından dilediğine sonsuz nimeder verirsin… Dilediğini hüsrana uğratırsın. Ey Yaradanım! Sana sığınırım. Varlık ve darlık zamanında sana yalvarırım. Gerçi günahlarım çok fakat senin affın ondan daha büyüktür. Eğer… Read More »

Hz. Ebubekir’in Duası

Dört büyük halifenin birincisi olan Hz. Ebubekir’in duası makbul dualardan biridir. Hz. Ebubekir‘in duasının manası anlamı şöyledir; Allah’ım! Senden işimin sonunda hayrolan şeyi isterim. Al­lah’ım ! Bana hayır ve iyilikten vermek istediğin, senin hoşnutlu­ğun ve na’îm cennetlerinde yüksek dereceler olsun. Allah’ım! Ömrümün en hayırlısı, ömrümün sonu; amelimin en hayırlısı, amelimin sonu ve günlerimin en hayırlısı,… Read More »

Hz. Zekeriya’nın Duaları

Hz. Zekeriya’nın Duaları Kuranı Kerim’de geçtikleri Ayetlerle bizlere iletilmiştir.Hz. Zekeriya’nın Dualarını şu şekilde sıralayabiliriz; “Rabbim”, dedi. “Benden (vücudumdan), kemiklerim zayıfladı, saçım başım ağardı. Ve ben, Rabbim, sana (ettiğim) duâ sayesin­de hiç bedbaht olmadım.” (Meryem/4) Hz. Zekeriya’nın Dualarından Evlat İsteyen Kişinin Okuyacağı Duâlar Ey Rabbim, beni yalnız başıma bırakma. (Hayırlı bir evlat na­sip et) Sen varislerin… Read More »