Category Archives: Çocuk

Kuranda Geçen Erkek Bebek İsimleri

 Dünyaya gelecek olan bebekleri için anne ve babalar uzun uzun isim arayışına girmektedirler. Doğacak olan bebeğin cinsiyetine göre de kız yada erkek bebek isimleri arayışına girilmektedir. Müslüman birçok aile kuranda geçen isimler arasından; bebeğin cinsiyetine göre; kuranda geçen erkek bebek isimleri yada kuranda geçen kız bebek isimleri olarak isim araması yapılmaktadır. Bazı internet araştırmaların isimlerin kuranı kerimde geçtiği söylense de… Read More »

Fakirlik Korkusu Hakkında Ayet

Fakirlik korkusu hakkında Ayetlerden biri şu şekildedir; Kur’an da: “Fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Sizi de onları da biz besliyoruz. Onları öldürmek büyük günahtır.”* Fakirlik korkusu hakkında Ayetlerden diğer biri ise şu Ayettir ; “Bilgisizlik yüzünden budalaca çocuklarını öldürenler ve Allah cc)’ın kendi­lerine verdiği rızıkla, Allah (cc)’a iftira ederek haram sayanlar muhakkak ziyana uğramışlardır. Bunlar gerçekten… Read More »

Hamilelik Döneminde Çocuk Terbiyesi

Hamilelik döneminde çocuk terbiyesi; Allah Teala (cc)’nın emri, Resûlullah (sav)’in sünneti üzere güzel bir evlilik yapan eşler, böylece çocuk terbiyesinde ilk aşamayı gerçekleştirmiş olurlar. Çocuğun eğitimi ve terbiyesinde hamilelik devresinin büyük rolü vardır. Kadın bu dönem içinde yediklerine, içtiklerine daha çok dikkat etmelidir. Çün­kü haram veya helâl olarak yediklerinin tamamından çocuk da faydalanmakta­dır. Küçücük hataların… Read More »

Çocuğa Söz Nasıl Dinletilir ?

Çocuğa söz nasıl dinletilir ? Günümüzde anne babaların çocuklarıyla ilgili yaşadıkları en büyük problemlerden biridir çocuklarına sözlerini dinlenmek ve geçirmek. Çocuk yetiştirirken hangi problemle karşılaşılırsa karşılaşılsın ebebeynler önce hatayı kendilerinde aramalıdırlar. Çocuğa söz nasıl dinletilir sorununa cevap olucak tarzda Hz. Ömerden bir kıssa şöyledir; Bir adam, Hz Ömer (r.a.)’ya gelerek, oğlunun serkeşliğinden, ana-babasına karşı geldiğinden… Read More »

Medine’de Doğum Merasimi

Her yörenin kendine has belli bir merasimi, geleneği vardı. Bunlardan biride doğum merasimidir.Medine’de doğum merasimi özenilerek yapılan geleneklerden biriydi. Medine’de doğum merasimi şöyleydi; Malum ola ki, bir kimsenin bir çocuğu dünyaya gelse, Medine’nin adetine göre, kırkıncı günü bir kat yeni elbise giydirip, tertemiz yıkayıp, saçını tarayıp, gülsuyu ve gülyağı ile koklayıp, akraba ve yakınları da yeni… Read More »

Ölü Doğan Bebek Yıkanır Mı ?

Ölü doğan bebek yıkanır mı ? Kur’ân-ı Kerimde insan hayatının gelişimi anlatılırken, ana kar­nındaki gelişiminden de söz edilir.[1] Bir çocuk ana rahminde özellikle canlandıktan sonra artık varlık sahasına, başka bir ifadeyle, insanlığa ilk adımı atmış olur. Bazı hadis-i şeriflerde çocuğun ana rahminde bulunuş safhasına dikkat çekilir ve şöyle buyurulur: “Her birinizin yaratılışı annenizin karnında kırk… Read More »

Çocuğun Dini Eğitimi Ne Zaman Başlar ?

Çocuğun dini eğitimi ne zaman başlar? Çocuğa iman dersini anne-baba verir. Bu ders çok küçük yaşlarda, henüz okuma yazma bilmediği, kalemle tanışmadığı zamanlarda başlar. Hatta bebek yaşında, yeni dillenmeye başladığı, sağını solunu yeni fark ettiği aylarda bu ders verilir. Anne bir taraftan kendi kanından kan, kendi canından can katarak emzirdiği çocuğuna iman dersini de vermeyi… Read More »

İslamda Çocuk Sahibi Olmak

İslamda çocuk sahibi olmak, anne ve babalar için en büyük nimetlerden biridir. Dünyanın her yanında insanlar çocuklarının olması için servetlerini harcamak­tadır. Birçok karı-koca, bir tane de olsa çocuk sahibi olabilmek için hastane ka­pılarında beklemekte, kucaklarına alıp sevebilecekleri, öpüp koklayabilecekleri bir çocuk için doktorları gezmektedirler. İslamda çocuk sahibi olmakta -meşru yollardan olmak kaydıyla- teşvik edilmiş, bunun… Read More »

Çocuğun Oyuncak Bebek İle Oynaması Caiz Mi ?

Çocuğun oyuncak bebek ile oynaması caiz mi  sorumuza şu hikaye ile cevap verebiliriz; Resul-i Ekrem Efendimiz, Hayber Savaşı dönüşü Medine’ye girdi ve Hz. Aişe’nin odasına geldi. Evin ön kısmında bir perde bulu­nuyordu. Rüzgâr esince perde açıldı ve ortaya bazı oyuncaklar çıktı. Hz. Âişe yanındaydı. “Bunlar nedir yâ Âişe?” diye sordu. “Oyuncak kızlarım, yâ Resulallah!” Bu… Read More »