Category Archives: Beslenme

Yağların Vücudumuz İçin Önemi Nedir ?

Yağların vücudumuz için önemi nedir ? Yağlar besinlerimiz arasında çok önemli bir yer tutar. Çünkü insan, yaşaması, büyümesi, gelişmesi için gereken kuvveti başlıca üç çeşit besinden elde eder. Bunlar Protein (Et, balık gibi azotlu maddeler), Karbonhidrat (Şekerli, ni­şastalı maddeler) ve Yağlar. Yağların vücudumuz için önemi nedir ? Yetişkin bir insanın günlük ortalama 3.000 kaloriye ihti­yacı… Read More »

Beslenmenin Amacı Nedir?

Beslenmenin amacı nedir ? Beslenmeyi vücudun yakıtı olarak tanımlaya biliriz. Beslenebilmemiz özelliklede doğru beslene bilmemiz vücut sağlığımız açısından çok önemlidir.Beslenmenin amacı nedir sorumuzun kısaca cevabı vücudumuzun sağlıklı olarak kalmasını sağlamaktır diyebiliriz. Beslenmenin amacı nedir sorumuzun beslenmeyle vücudun işleyişi arasındaki bağı tam olarak ayrıntılı olarak şöyle anlatabiliriz Her şeyi hikmetle var eden Allah elbette insanı da… Read More »

Hamilelikte Beslenmenin Önemi Nedir ?

Hamilelikte beslenmenin önemi nedir ? Hamile kadının doğumunun rahat olması, doğumdan sonra sütün temiz ve yeterli olması için ilk 4-5 ay yiyeceği, meyve, karpuz, balkabağı, taze çiğ sebze, yeşillik, doğal bal ve pekmez, tuzsuz badem, fındık, fıstık, ceviz gibi kuruyemiş olmalıdır. Hamilelikte beslenmenin önemi nedir? ne tarz besinler tüketilmelidir? Hamile kadın, kalsiyum, vitamin ve protein… Read More »

Yumurta Hakkında Bilgi

Bugün tuzludan tatlıya kadar pek çok yemeğimizde kullanılan yumurta, besin değeri pek yüksek olan bir gı­dadır. Bunun için yumurta hakkında bilgi vermek fay­dalı olacaktır. Yumurta hakkında bilgilerin en önemlisi tazeliğidir.Yumurta ne kadar taze olursa o kadar yararlıdır. Yu­murtanın taze olup olmadığını anlamak için eskiden sal­lamak veya suya atmak suretiyle muayene edilirdi. Baya­tı sallandığı zaman boşluğu… Read More »

Et Nedir ?

Et Nedir ? Et, başlıca besinlerimizden biridir. Hemen her günkü yemeklerimiz arasında et bulunur. Protein (Azotlu mad­deler) bakımından çok zengindir. Bundan başka maden­sel maddeler ve vitamin bakımından da zengindir. İnsanın beslenmesi için şart olan üç ana besin (Prote­in, yağ, karbonhidrat) ette vardır. Et Nedir diye sorarsak ; ete asıl özelliği veren proteindir. Ette, B vitaminlerinin… Read More »

Sebze Meyve Tüketimi

Sağlıklı beslenmek istiyorsak sebze meyve tüketimini bolca yapmamız lazım. Sebze Meyve Tüketimi yaparken tabiki dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Sebze Meyve Tüketimi ile ilgili tavsiyelerimiz şu şekildedir ; Sebzeleri, taze soğan ve sarımsağı keserken dikkatli olun. Sadece çürüğünü, bozuğunu kesin Top­rağından kurtarmak için kesmeyin. O taze soğanın ucundaki sakalları keserken bu liflerin soğana ulaşan… Read More »

Et Çeşitleri

Et özellikle bazı kişiler tarafından her gün sofrada olmazsa olmaz besinlerden biridir.Ama herşey de olduğu gibi et çeşitlerinin de fazlası vücuda zarar verir.Et yemek istiyorsanız, et çeşitlerini vücuda yarar, ya da en az zarar sırasına şöyle koyalım.   Azeri atalarımız ceylan eti yerlerdi. Bulama­yacağımıza göre kuzu etini tercih edebilirsiniz. Kuzudan sonra yararları azalarak et çeşitlerinin… Read More »

Sağlıklı Yemek Pişirmek

  Sağlıklı Yemek Pişirmek için yemeği ağır ateşte pişirmelisiniz. Yani çabuk olsun diye ateşi sonuna kadar açıp, içindekileri yam­yam gibi kaynatmamalısınız. Eğer yemeğinizi kaynatarak pişiriyorsanız, yani içindeki ısı 100 dereceyi buluyorsa bittikten sonra çöpe atın olsun bitsin. Çünkü vücu­dunuz da aynı şeyi yapacak. Çoğunluğu işine yara­mayan bu maddeyi sindirim sisteminden dışarı ata­caktır. Sağlıklı Yemek Pişirmek… Read More »

Beslenme Nedir?

Doğu ve Batı dünyasının ittifakla kabul ettiği dünya­nın en büyük tabiplerinden İbni Sina (Batılılar; in­sanın, ancak kesilip biçilerek tedavi edilebileceğini öngören bugünkü modern tıbbın ortaya çıkışına dek, yani 18. yüz­yıl sonlarına kadar, onu Avisenna adıyla haklı olarak gökle­re çıkarırlardı) ünlü eseri El-Kanun Fi’t-Tıbb’â& beslenme­yi şöyle tarif eder: “Beslenme, besin maddelerinin mizaç olarak, vücut yapı­sına benzer… Read More »