Category Archives: Allah’ ı Tanımak

Allah’ı Neden Göremiyoruz ?

Allah’ı neden göremiyoruz ? O bütün güzellikle­rin kaynağıdır. Her güzel olan şey, güzelliğiniondan almıştır. Sahip olduğumuz herşey gibi, güzelliklerimizi de O’na borçluyuz. O bu kadar güzelken, kötülerin onu görmeye hak­ları var mı? Günahlara batmış insanların, her çirkinli­ği güzel sanıp koşanların, O en Güzel’i, güzelliğin kay­nağını görmeye hakları var mıdır? İyiler zaten O’nun özelliklerini, gücünü ve… Read More »

Allah’ı Tanımak

Rabbimiz’i gerçek anlamda sevebilmek için, Allah’ı tanımak gerekir. Allah’ı tanımak için de, güzel isim ve sıfatlarına bakmamız gerekir. – Rabbimiz’in isim ve sıfatlarını nereden ve na­sıl bileceğiz? Bizi sevgisinden sevgisiyle yaratan Yüce Rabbimiz, kendisini kullarına tanıtmıştır. O’nu yanlış tanımamak gerekir. Çünkü, dünyada Allah’a inanan birçok in­san, onu yanlış isim ve sıfatlarla anmaktadır. Dola­yısıyla da, ona… Read More »

Allah’tan Korkulur Mu?

Bize her fırsatta dost olduğunu açıklayan ve verdi­ği sayısız nimetlerle sevgisini açıkça gösteren böyle bir Yüceler Yücesi’nden, Allah’tan korkulur mu? Belki de en çok kafamızı karıştıran konulardan biridir bu soru; Allah’tan korkulur mu? Bu soruyu biraz açarsak sanırım cevabı da bulmuş olacağız. Korkunun esası nedir? Bize, bizden yakın olana, sevgisinden sevgisiyle ya­ratmış olana, affı ve… Read More »