İhvan Tesettür Giyim

Tesettur Carsaf

By | 7 Şubat 2015

tesettur-carsaf tesettur din ve inanışlar için, inancını şekli olarak bağlı olduğu, inandığı dini göstermek amacıyla giyinme şeklidir. Kelime olarak tesettur carsaf  örtünmek demektir. Arapça kökenli bir kelimedir tesettur kelimesi sadece .Tesettür “sadece” başı örtmek ya da bedeni örtmek değildir. Bakışlar, konuşmalar ve tavırlar da hem kadın hem de erkekler için tesetturun vazgeçilmez esaslarıdır.  tesettur  carsaf ile ilgili ayetler kuranı kerimde yer almaktadır. Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle, dışarı çıkarken üstlerine cilbablarını- çarşaflarını alsınlar. Bu, onların tanınmasını ve bundan dolayı incitilmemelerini sağlar. Allah, Gafûrdur, Rahîmdir.” (Ahzab, 33/59).

carsaf“Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar. Zinet yerlerini kendi kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kendi erkek kardeşlerinden, kendi kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, kölelerinden, erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin umduğunuza nail olasınız.” (Nûr, 24/31).

“Ay halinden kesilmiş ve evlenme için ümidi kalmamış olan yaşlı kadınlar zinet yerlerini erkeklere göstermemek şartıyla dış elbiselerini bırakmalarında onlar için bir günah yoktur. Bununla birlikte yine de sakınmaları kendileri için daha hayırlıdır.” (Nûr, 24/60). ayetleri tesettürden bahsetmektedir. https://www.ihvan.com.tr/carsaf-modelleri adresinden çarşaf modellerine ulaşabilir, beğendiğinizin siparişini verebilirsiniz.