İhvan Tesettür Giyim

Peygamberimizin, Kadınlardan Giyinenlere Hayır Duası

By | 9 Temmuz 2014

İHVAN GİYİM 1Hz. Ali (r. a.) den: “Peygamber Efendimizle birlikte Bakiy kabristanı yanında oturuyorduk. Hava az yağışlı idi. O sırada merkebe binen bir kadın yanımızda geçti. Merkep sahibi de beraberlerinde idi. Merkebin ayağı bir çukura girdi de kadın sırt üstü yere düştü. Peygamber Efendi­miz kadından yüz çevirdi.

-          Yâ Rasûlallah! Kadının üstünde (sirval) don (pantolon) vardır, dedi­ler.

Peygamber Efendimiz:

-          Allah’ım, (sirval) don (pantolon) giyen kadınları bağışla. Ey İnsanlar, hepiniz don giyiniz ve kadınlarınızı dışarıya çıktık­ları zaman don ile koruyunuz. Giysiler içinde don kadar, örtül­mesi gereken yerleri örten bir şey yoktur,” buyurdu. (78i).

İslâm çağlar üstü, her devre ve her çağa uyabilecek kapasitede eşsiz bir nizam, sistem ve din olduğundan insanların giysilerini belli şekillerle sınırlamamıştır. Tesettüre (örtünmeye) uygun şekilde, kadın ve erkek birbirine benzememek kaydiyle belde ve İslâma uygun örflere göre giyinmeyi serbest bırakmıştır. Kadının ve erkeğin avret yerleri ve örtün­meleri bu kitabımızın “Tesettür” bölümünde uzunca izah edildiğinden burda izah etmeden bu hadiste de görüldüğü gibi, her hangi bir düşme, tökezleme veya kaza sonucu tepe takla atma durumları kadın ve erkek her insanın başına gelebilir. Taksi veya dolmuş ve otobüslere binme du­rumlarında avret yerlerinin açılmaması için önceden tedbirlerini almalı­dırlar. Nasıl mı? Belde ve ülke örflerine göre içerde veya sokakta tesettü­re uygun giyilen (cilbabların) kıyafetlerin altına kadının avret yerlerini ör­ten (iç) don (pantolon) giymeleri Peygamberimizce tavsiye edilmiştir. Bu donun şekli ve biçiminden ziyade topuklara kadar kadının vücudunu ört­mesi önemlidir. (Hiç olmazsa dizi örten dizlik ve çorap olarak da kalın ve ten renginde olmayan bir çorap mutlaka giyilmelidir.)

Kadınların cilbablarının (dış örtülerinin) altına don, pantolon giymeleri mahzurlu olmadığı gibi övülen bir uygulamadır. Ancak cilbabsız yani dış örtüsüz yalnızca pantolon giymek doğru değildir. Çünkü yalnız pantolon tahrik edicidir. Erkek yapısı çabuk tahrik olmaya müsaittir.