Monthly Archives: Haziran 2014

Hamilelik Döneminde Çocuk Terbiyesi

Hamilelik döneminde çocuk terbiyesi; Allah Teala (cc)’nın emri, Resûlullah (sav)’in sünneti üzere güzel bir evlilik yapan eşler, böylece çocuk terbiyesinde ilk aşamayı gerçekleştirmiş olurlar. Çocuğun eğitimi ve terbiyesinde hamilelik devresinin büyük rolü vardır. Kadın bu dönem içinde yediklerine, içtiklerine daha çok dikkat etmelidir. Çün­kü haram veya helâl olarak yediklerinin tamamından çocuk da faydalanmakta­dır. Küçücük hataların… Read More »

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir ?

Sigara içmek genel olarak insan vücudu için çok zaralıdır. Fakat bazı durum ve hallede bu durum daha fazla zararlı olmakta yada içen kişiden başkalarınıda etkilemektedir. Bayanların hamile oldukları dönemlerde böyle dönemlerden biridir.hamileyken sigara içen anne adayları hamilelikte sigara içmenin zararları nelerdir diye araştırıp bu konu hakkında bilinçlenmeleri gerekmektedir. Hamilelikte sigara içmenin zararları nelerdir konusunda yapılan… Read More »

Eski Hindistan’da Kadın Olmak

Eski Hint hukukuna göre kadın; evlenme, miras ve diğer muamelelerde hiç­bir hakka sahip değildi. Kadın, murdar temayüllere, zayıf bir karaktere ve kötü bir ahlâka sahip olduğundan onu, çocukluğunda babasına, gençliğinde kocası­na, kocasının vefatından sonra da oğluna veya kocasının akrabalarından bir er­keğe bağlı olmaya mecbur kılınmıştır. Kadın, Hintlilerin kutsal kitapları olan Vedalarda kasırgadan, ölümden, ze­hirden ve… Read More »

Afyon Lokumu Tarifi

İftar sofralarının olmazsa olmazlarından biride tatlılardır. Yaz sıcaklarına uygun hem hafif hemde kolay yapılabilecek Afyon lokumu tarifini paylaşmak istedik sizlerle. Afyon lokumu tarifinin malzemeleri 4su bardağı süt 9 çorba kaşığı şeker 6 çorba kaşığı un 1paket vanilya 1paket kremşanti 1bardak süt 1subardağı ceviz 1/3 margarin 1bardak hındıstan cevizi Afyon lokumu tarifinin yapılışı Malzemelerden süt,şeker,un,vanilya karıştırılıp… Read More »

Kıymalı Yaprak Sarması Tarifi

Kıymalı Yaprak Sarması Tarifi Malzemeleri 300 gr. taze asma yaprağı 400 gr. orta yağlı kıyma 2 orta boy soğan 2 orta boy domates 1 çay bardağı pirinç 3 kaşık yağ ( marga­rin veya tereyağı) Yarım kaşık salça Küçük bir demet maydanoz Yeterince tuz ve ka­rabiber. Kıymalı Yaprak Sarması Tarifi Yapılışı Ortalarındaki sapları kesilmiş taze yapraklar… Read More »

Yağların Vücudumuz İçin Önemi Nedir ?

Yağların vücudumuz için önemi nedir ? Yağlar besinlerimiz arasında çok önemli bir yer tutar. Çünkü insan, yaşaması, büyümesi, gelişmesi için gereken kuvveti başlıca üç çeşit besinden elde eder. Bunlar Protein (Et, balık gibi azotlu maddeler), Karbonhidrat (Şekerli, ni­şastalı maddeler) ve Yağlar. Yağların vücudumuz için önemi nedir ? Yetişkin bir insanın günlük ortalama 3.000 kaloriye ihti­yacı… Read More »

Tencere Temizliğinde Püf Noktalar Nelerdir ?

Tencere temizliğinde püf noktalar nelerdir? Tencereler mutfakta bayanların en çok kullandıkları eşyalardan biridir. Tencerelerin hem içinin hemde yüzeyinin temiz ve parlak olması hem görüntü açısından hem de hijyen açısından çok önemlidir. Peki bayanların bu kadar önemsediği tencere temizliğinde püf noktalar nelerdir ? Bu konuda size yardımcı olacak bazı püf noktaları şöyle sıralayabiliriz; _ Dış yüzeylerin… Read More »

Çocuğa Söz Nasıl Dinletilir ?

Çocuğa söz nasıl dinletilir ? Günümüzde anne babaların çocuklarıyla ilgili yaşadıkları en büyük problemlerden biridir çocuklarına sözlerini dinlenmek ve geçirmek. Çocuk yetiştirirken hangi problemle karşılaşılırsa karşılaşılsın ebebeynler önce hatayı kendilerinde aramalıdırlar. Çocuğa söz nasıl dinletilir sorununa cevap olucak tarzda Hz. Ömerden bir kıssa şöyledir; Bir adam, Hz Ömer (r.a.)’ya gelerek, oğlunun serkeşliğinden, ana-babasına karşı geldiğinden… Read More »

Allah’ın Razı Olduğu Kadınlar

Allah’ın razı olduğu kadınların özellikleri nasıldır? Allah’ın razı olduğu kadınların olması gereken özellikleri gerek ayetlerle gerekse hadislerle bizlere açıkça bildirilmiştir. Herhangi bir kadın ki, kocası ondan razı, memnun olduğu halde ölürse, Allah (c.c.)’ da o kadından razıdır. Ve Cennete girmeğe hak ka­zanmıştır. Bir kadın, beş vakit namazını kılar, orucunu tutar, (tesettüre uyarak) ırzını korur ve… Read More »

İzmir Köfte Tarifi

İzmir Köfte Tarifinin Malzemeleri Yarım kilo kıyma 1 büyük soğan 2 dilim bayat ekmek 1 yumurta Yeterince tuz, karabiber 2 kaşık yağ 2 büyük domates Yarım kaşık salça 2 bardak su 1 küçük demet kıyılmış maydanoz.     İzmir Köfte Tarifinin Yapılışı Yarım kilo kıyma, rendelenmiş soğan, ıslatılıp su­yu sıkılmış iki dilim ekmek içi, yeterince… Read More »