Monthly Archives: Mayıs 2014

Fırında Kağıt Kebabı Tarifi

Fırında Kağıt Kebabı Tarifi İçin Gerekli Malzemeler 500 gram koyun eti 1 adet kuru soğan 4 adet taze soğan 1 kaşık yağ Beşer tel dereotu, maydanoz Kâfi miktarda tuz, karabiber 2 adet yağlı kâğıt Fırında Kağıt Kebabı Tarifi Hazırlanışı Kemiksiz yerinden, -but veya kol üstünden- alı­nan et kuşbaşı olarak doğranır. Çentilmiş kuru soğan, birer santim… Read More »

Namaz Kılmayan Kadın Boşanır Mı ?

Koca namaz kılmayan karısına ceza verebilir mi, yoksa namaz Kılmayan kadın boşanır mı ?Fıkıhçılarımızdan Timurtaşî kocanın; süslenmeyi ve cünuplükten yıkanmayı terkeden, evden izinsiz ayrılan, yatağına çağırdığında gel­meyen karısına azar (ta’zir) cezası verebileceğini, ancak namazı terke­den karısına bu cezayı veremeyeceğini, çünkü namazın cezasının, di­ğerlerinin aksine, kadının kendine yönelik olduğunu söylerler. Ancak “Kenz” ve “Mülteka” gibi kitaplarımızda… Read More »

Kadınlar Misvak Kullanabilir Mi ?

Kadınlar misvak kullanabilir mi sorusu kadının diş etleri zayıf olacağı ve misvaktan zarar göreceği ge­rekçesiyle misvağın kadın için sünnet olmadığı,[1] bunun yerine onun sakız çiğnemesinin uygun olacağı[2] vs. söylentilerinden çıkmıştır. Kadınlar misvak kullanabilir mi sorusunun kesin cevabı şöyledir ; misvağı emreden ve öven hadîsler mutlaktır (kadın-erkek ayrımı yapmaz). Misvaktan hasıl olan faydalar, kadın için de,… Read More »

Oje İle Abdest Alınır Mı?

Oje ile abdest alınır mı? Hem güzelliğine, bakımına düşkün hem de dini vazifelerini yerine getirmek isteyen bayanların sıkça tereddüt yaşadıkları bir sorundur Oje ile abdest alınır mı? Bilindiği gibi abdestin sahih olabilmesi için suyun, abdest aza­larının dış kısmına, yani deriye ve tırnağa temas etmesi gerekir. Bu temasa mani olan şey abdeste de manidir. Kına yakıldığında… Read More »

Tırnak Kesme Adabı

Tırnak kesme adabı nasıldır ? El ve ayak tırnakları beraberce kesilebilir mi? Bunun için belirli bir gün var mıdır? Kesilebilir. Tırnak kesmenin belirli bir günü yoktur. Gerektiği her an (yani uzayınca) kesilmelidir. Tırnak kesme adabında önce ellerininkini, sonra ayaklarınınkini kesmek, ellere sağ elin işaret parmağından başlayıp, eller avuç içleri birbirine gelecek şekilde birbirine yapıştırıldığında parmakla­rın… Read More »

Baba Oğul İlişkisi Nasıl Olmalıdır ?

Aile içinde bireylerin birbirleriyle olan ilişkileri çok önemlidir. Toplumun huzuru aile içi dayanışmadan geçmektedir.İslam dinide aile içi ilişkilere çok önem vermiş ve bu ilişkilerde belli ölçüler koymuştur.İslamiyette baba oğul ilişkisi nasıl olmalıdır, belli başlı kuralları nedir ilmihal kitaplarında bizlere anlatılmıştır. Kur’ân’ın aile hayatına getirdiği en önemli düzenlemelerden birisi de aile fertlerinin birbirlerine hitap şekilleridir. Babanın… Read More »

Haram Kazanç

Ailenin geçimini sağlamak aile reisi olan babanın asli görevlerinden biridir.Baba hem eşinin hemde çocuklarının temel ihtiyaçlarını sağlamak zorundadır.Tabi bunu meşru yollarla yapması gerekmektedir.Helâl kazançla yetinmeyip, geçim derdini bahane ederek harama yönelen, hattâ ka­zancının tamamım haram yoldan karşıla­yan kimse, başta kendisi olmak üzere, aynı kazançtan yedirdiği aile fertlerinin sorum­luluk ve günahını da üzerine almış sayılır. Annenin… Read More »

Kadına Yönelik Şiddet

Kadına yönelik şiddet, kadına dayak atmak, kadını dövmek insanlık dışı davranışlar olmakla beraber malesef son zamanlarda gerek görsel basında gerekse çevremizde sık sık karşılaştığımız durumların başında gelmektedir. Peki müslümanlara örnek olarak göderilen Peygamber Efendimiz Kadına yönelik şiddet konusunda bizlere nasıl örnek olmuştur? Kadına yönelik şiddetle ilgili olarak Hz. Âişe, şöyle buyurmuştur ; Peygamberimizin (a.s.m.) hayatı… Read More »

Hz. Ali’nin Duaları

Hz. Ali’nin Duaları 1-) Allah’ım! Belâ ve musibetlerden, şanssızlıktan, düşmanların se­vinmesinden, hapsedilmekten, bağlanmaktan, sopa ve kamçılar­la dövülmekten sana sığınırım. Allah’ım! Benim günahlarım sana zarar vermez, senin bana mer­hamet eylemen de senden bir şey eksiltmez. Allah’ım! Senden bu ayda; iyilik, fetih, yardım, bereket, bol rızk, aydınlık, temizlik ve hidayet dilerim. Bu ayın şerrinden, bu ayda cereyan… Read More »

Apoletli Ferace Modelleri

2014 yaz sezonunun en gözde feracelerinden biride apoletli ferace modelleridir. Hem şık hem zarif görüntüsüyle apoletli ferace modelleri tesettürlü bayanlar tarafından çok beğenilerek tercih edilen ferace modelleri arasına girmiştir. Apoletli ferace modelleri kaliteli medine ipeği kumaştan imal edildikleri için yakmaz terletmez ve buruşmaz özelliktedirler. Apoletli ferace modellerinin en önemli özelliği omuz kısmına takılan apolet aksesuarıdır.… Read More »