Monthly Archives: Mart 2014

Çılbır Tarifi

Çılbır tarifi için gerekli malzemeler; 5 adet yumurta 1 kaşık tuz Yarım fincan sirke 1 bardak yoğurt 3 kaşık yağ 1 fiske kırmızı biber   Çılbır tarifinin yapılışı; Bir tencereye beş bardak su, bir kaşık tuz, yarım fincan sirke konur, kaynatılır.  Kaynamakta olan tuzlu, sirkeli suya elleri suya ya­kın tutarak yumurtalar birer birer kırılır. Burada… Read More »

Yumurta Hakkında Bilgi

Bugün tuzludan tatlıya kadar pek çok yemeğimizde kullanılan yumurta, besin değeri pek yüksek olan bir gı­dadır. Bunun için yumurta hakkında bilgi vermek fay­dalı olacaktır. Yumurta hakkında bilgilerin en önemlisi tazeliğidir.Yumurta ne kadar taze olursa o kadar yararlıdır. Yu­murtanın taze olup olmadığını anlamak için eskiden sal­lamak veya suya atmak suretiyle muayene edilirdi. Baya­tı sallandığı zaman boşluğu… Read More »

El Melik İsmi

El Melik isminin ebced hesabı; T Rt TV T A r * rr rr M n   El Melik isminin anlamı; Sen ol meliksin ki, melekûtuna uzlet yok. El Melik isminin açıklaması; Yani, mülk umumen O’nundur. Sen, hem O’nun mülkü­sün, hem memluküsün, hem mülkünde çalışıyorsun. Şu ke­lime, şöyle şifalı bir müjde veriyor ve diyor: “Ey… Read More »

İbrahim Aleyhisselamın Duaları

Azim sahibi peygamberlerden olan hz İbrahim aleyhisselamın dualarıda çok faziletlidir. Hz. ibrahim’in duaları Kuran-ı Kerim’de de geçmektedir. Kuran- ı Kerim’de geçen bazı duaları şu şekildedir; İbrahim Aleyhisselamın duaları 1 Ben yalnız beni yaratana taparım. Çünkü O, beni doğru yola iletecektir. (Zuhruf/27) İbrahim Aleyhisselamın duaları 2 Ben Rabbime gidiyorum. O bana doğru yolu gösterecek.(Sâffât/99) İbrahim Aleyhisselamın… Read More »

Ahirette Ölüm Var Mı?

Ahirette ölüm var mı? Hayır ahirette ölüm yoktur. Ahirette ölüm var mı? sorusuyla ilgili ayet şu şekildedir; “Orada (âhirette) ilk ölümden başka bir ölüm tatmaz­lar. Allah, onları (mü’minleri) cehennem azabından korumuştur.(Duhan, 56) Ahirette ölüm var mı?ayetinin açıklaması; Bu dünyadaki ölümün dışında, ahirette yeni bir ölüm söz ko­nusu olmadığına işaret edilmektedir. İnsan haşir günü diriltildikten sonra, artık… Read More »

Allah’tan Korkulur Mu?

Bize her fırsatta dost olduğunu açıklayan ve verdi­ği sayısız nimetlerle sevgisini açıkça gösteren böyle bir Yüceler Yücesi’nden, Allah’tan korkulur mu? Belki de en çok kafamızı karıştıran konulardan biridir bu soru; Allah’tan korkulur mu? Bu soruyu biraz açarsak sanırım cevabı da bulmuş olacağız. Korkunun esası nedir? Bize, bizden yakın olana, sevgisinden sevgisiyle ya­ratmış olana, affı ve… Read More »

Patates Çorbası

Patates Çorbası İçin Gerekli Malzemeler  3 tane patates  6 bardak et suyu  1 baş soğan  2 kaşık yağ  Yarım kahve fincanı un  2 bardak su  1 çay bardağı süt  2 yumurtanın sarısı  Yeterince tuz, kırmızı biber. Patates Çorbası Yapılışı  ince çentilmiş soğan bir kaşık yağda sararıncaya kadar kavrulur. Üzerine yarım fincan un katılır, onunla da… Read More »

Hz. İbrahim’in Duâsı

Hz. İbrahim’in Duâsı makbul olunan dualardan olmaktadır. Hz. İbrahim’in Duâsının anlamı şöyledir; “Ey Allah’ım, muhakkak sen benim gizli ve açık işlerimi bilirsin, özrümü kabul et. Benim ihtiyacımı bilirsin, arzumu ver. içimde olanı da bilirsin. Günahlarımı affeyle yâ Rabbi! Ben senden kal­bime öyle bir iman ve yakîn vermeni istiyorum ki, senin takdir et­miş olduğundan başka bir… Read More »

Hayvanlarda İnsanlar İçin İbret Verici Faydalar Vardır

Allah-u Teala hiç bir şeyi boşu başuna yaratmamıştır, hayvanlarda insanlar için ibret verici faydalar vardır.Bu konuyla ilgili şu ayeti Kerime indirilmiştir; “Hayvanlarda sizin için elbette bir ibret vardır. Onların içlerindeki sütten size içiririz. Onlarda sizin için daha birçok faydalar da vardır ve onlardan yersiniz de.” Hayvanlarda insanlar için ibret verici faydalar vardır ile ilgili yukarıda… Read More »

Yaratıcıyı Merak Etmek

İnsan meraklı bir varlıktır. Kendisi­ne hiç lazım olmayan şeyleri bile merak eder. Mesela bir sanatçının hayatını, maceralarını merak eder. Kimin, kime ne de­diğini, ne yaptığını, hatta evlenmelerini, boşanmalarını bile merak eder, bilmek ister. Böyle bir merak içindeki insan, kendisini Yaratıcıyı merak etmek, bilmek istemez mi ? Kendisini, kendi yaratılışını, yapısını  Yaratıcıyı merak etmek bilmek iste­meyene ne denir?… Read More »