Monthly Archives: Aralık 2013

Evlenirken Eş Adayında Aranıcak Özellikler Nelerdir?

Eş adaylarında aranacak şartlar şunlardır, kadın için: -Öncelikle dindar olmak – Doğurgan olmak (kısır olmamak) – Beden ve ahlaken güzel olmak – Asil ve şerefli olmak gibi özellikler aranır. (Gazali bir de yakın akrabadan olmaması tavsiyesinde bulunur) Bunların sadece kadınlara özel olmayanları erkek için de bir özel sayılmalıdır. Rasulüllah Efendimiz: “Kızım bir fasıka nikâhlayanı, onunla… Read More »

Günahı olmayan gıybetler nelerdir ?

Gıybetin ne kadar kötü, çirkin, günah ol­duğunu Yüce Peygamberimiz (sav) şu hadisi ile beyan etmektedir: “Miraca gittiğimde bir kavme uğradım. Ba­kırdan tırnakları vardı. Tırnaklarıyla yüzlerini, göğüs­lerini parçalıyorlardı. “Bunlar kimdir ey Cebrail?” di­ye sordum. Cebrail: “Bunlar o kimseler ki insanların etlerini yiyorlardı (gıybet ediyorlardı). İnsanların ırz ve namuslarına dil uzatıyorlardı” dedi.” Ancak haram olmayan mübah gıybetler… Read More »

En Münasip Evlenme Yaşı Kaçtır?

Gerekli evlilik yaşı konusunda belirlenen bir sınır yoktur.  Ancak evlilik hayatında problem olabilecek derecedeki yaş farklı­lıklarına kefaet (denklik) açısından bu konuda dikkat edilmelidir. İslam’da evlenmenin faydaları olarak, huzur bulmak insan neslini sürdürmek kendini haramdan korumak gösterildiğine göre, bunlardan birinin gerektiği, ya da ihtiyaç duyulduğu yaş, evlilik için tavsiye edilecek yaştır. Erginlikle Allah’ın insanda bir takım… Read More »

Gıybet Nedir ?

Allah (cc) şöyle buyuruyor: “Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin (gıybet etmesin). Biriniz ölmüş kardeşinin etini ye­mekten hoşlanır mı? O halde Allah’tan korkun. Şüp­hesiz Allah, tevbeyi kabul edendir. Çok acıyandır.” Yüce Allah, yine bu ayette gıybeti yasak et­miştir. Bu ayette gıybeti sadece yasak etmekle kalmıyor, son derece iğrençleş yani ölmüş bir insanın etini yemek gibi kötü olduğunu… Read More »

Çocuklarda Dil Gelişimi (Son Bölüm)

Hz. Peygamberin (sav) fıtrat ile ilgili hadisinin, Müsned’deki varyantında da konuyla ilgili ifadelere rastlanır. “Doğan her çocuk fıtrat üzere yaratılmıştır. Konuşmaya başlayıncaya kadar bu hal üzere devam eder. Bundan sonra ebeveyni onu Yahûdi veya Hıristiyanlaştırır” denilir ve doğuştan getirilen fıtrat hâlinin konuşma devresine kadar devam ettiğine dikkat çekilir. Çevrenin çocuk üzerindeki etkisi ve çocuğun taklide… Read More »

Çocuklarda Dil Gelişimi (2.Bölüm)

Aile çevresinde çocuğun konuşmasının desteklenmesi, aile­nin sosyo-ekonomik durumunun iyi, kültür seviyesinin yüksek olması çocuğun dil gelişimini hızlandırmakta; bunun aksi durumlar ise gelişimi yavaşlatmaktadır. Ayrıca anne sevgisi ve bakımının da dil gelişimine önemli katkısı vardır. Yetiştirme yurtlarındaki çocukların dil gelişiminin, anne babası tarafından büyütülmüş çocukların dil gelişiminden daha aşağı olduğu tespit edilmiştir. Kelime hâzinesinin sınırı, dilin… Read More »

Çocuklarda Dil Gelişimi (1.Bölüm)

“Çok merhametli Allah, Kuranı öğretti. İnsanı yarattı; ona, konuşup düşüncelerini açıklamayı öğretti.” (Rahmân Sûresi, 55/1-4) Çocuktaki zihnî gelişimin bölümlerinden biri olan dil ge­lişimi, çocuk tarafından ilk kelimelerin telaffuz edilmesiyle başlar. Bazı araştırmacıların tespitine göre ilk kelimeler 8.-10. aylarda duyulmaktadır.Fakat anlaşılabilecek ilk kelime belki de ancak 10. aydan sonradır. Genellikle çocuklar birinci yaşın sonunda konuşmaya baş­lar.Hem… Read More »

Çarşaf, Peçe ve Sufle Modelleri

Tesettür giyimde bayanların dış giyim olarak tercih ettikleri bir diğer  giysi çeşidi de Çarşaftır.Cilbab  olarak ta bilinen çarşaf kişinin tercihine göre bütün ve 2 parça olarak iki çeşide ayrılmaktadır. Bütün çarşaf modelleri alt etek kısmıyla üst kısmı arkadan dikilerek bütünleştirilmiştir.Tek parça olan bu çarşaf modelleri yüz kısmından iğneli , peçeli  model ler ve sultanbaş dediğimiz… Read More »